Hitta din närmaste arrangör!

Har du en idé?

Är du mellan 15-20 år?

Vill du starta eget i sommar och bli en sommarlovsentreprenör?

Det är inte alla kommuner som har valt att hjälpa dig med din idé. Se listan nedan om din kommun finns med. I så fall är det bara att ta kontakt med personen i listan.

Om din kommun inte finns med så ring till kundtjänsten och fråga efter personen som jobbar med unga entreprenörer. Det brukar vara någon som jobbar med näringslivsfrågor.


Hitta din närmaste arrangör!

Har du en idé?

Är du mellan 15-20 år?

Vill du starta eget i sommar och bli en sommarlovsentreprenör?

Det är inte alla kommuner som har valt att hjälpa dig med din idé. Se listan nedan om din kommun finns med. I så fall är det bara att ta kontakt med personen i listan.

Om din kommun inte finns med så ring till kundtjänsten och fråga efter personen som jobbar med unga entreprenörer. Det brukar vara någon som jobbar med näringslivsfrågor.

Norrbotten

Kalix kommun
Kontakt: Sandra Bergström
sommarlovsentreprenor.kalix@gmail.com, 073-810 10 99
overtronea Övertorneå
Kontakt: Stig Kerttu
stig.kerttu@overtornea.se
pajala Pajala kommun
Kontakt: Boel Svanberg
boel.svanberg@kommun.pajala.se

Jämtland

ostersund Östersund
Kontakt: Tomas Hjelm
tomas.hjelm@zonline.se
krokoms_kommun Krokom
Kontakt: Louise Öhnstedt
louise.ohnstedt@krokom.se, 0640-163 27
bergs.kommun Berg
Kontakt: Kajsa Kårwik
kajsa.karwik@berg.se

Västernorrland

sundsvall Sundsvalls kommun
Kontakt: Cathrin Strömberg
cathrin.stromberg@sundsvall.se, 070-191 63 21
harnosand Härnösands kommun
Kontakt: David Gisselman
david.gisselman@technichus.se, 070-441 64 41
kramfors Kramfors kommun
Kontakt: Perra Westin
perra.westin@kramfors.se, 070-659 69 87
Timrå kommun
Kontakt: Inger Forslund
ingerforslund@hotmail.com, 070-627 81 84
Örnsköldsviks kommun
Kontakt: Felicia Söderstedt
felicia@destinationjobb.se, 072-52 99 333

Västmanland och Örebro

logo_leader Leader Bergslagen (Fagersta, Norberg, Skinnskatteberg, Surahammar, Ljusnarsberg, Nora, Lindesberg)
Kontakt: Annika Hedberg Roth
annika.hedberg@bfhsk.se
Kontakt: Camilla Brynte
camilla.brynte@nora.se
Vasteras_kommun Västerås kommun
Kontakt: Anna Sköld
anna.skold@vasteras.se, 021-39 15 27

Västra Götaland

tranemo_logo Tranemo kommun
Kontakt: Åsa Johansson
0325-57 60 79
kommunlogotype_m_text Tidaholm kommun
Kontakt: Malin Lundberg
malin.lundberg@tidaholm.se
gotene-kommun_logo Götene kommun
Kontakt: Jasmin Julardzija
jasmin.julardzija@gotene.se, 0511-38 68 31
Grastorps_kommun Grästorp, Vara och Essunga
Kontakt: Alma Ohlin
alma.ohlin@grastorp.se
 Boras_kommun Borås, Bollebygd, Herrljunga, Tranemo/Svenljunga, Ulricehamn och Vårgårda
Kontakt: Ulla Zander
ulla.zander@hotmail.se
Kontakt: Eva Andersson
eva.konsult@tele2.se
Vänersborg
Kontakt: Stefan Karlsson
stefan.karlsson@vanersborg.se
karlsborg Karlsborg och Hjo
Kontakt: Ronny Olsson
ronny@karlsborgsutveckling.se

Jönköping

Halland

Laholm_kommun Laholm och Hylte
Kontakt: Mats Franzén
mats.franzen@laholm.se, 070-237 46 40
Kungsbacka kommun
Kontakt: Carina Björk
carina.bjork@kungsbacka.se, 0300-83 54 93

Skåne

eslov_logo Eslöv kommun
Kontakt: Håkan Andersson
hakan.andersson@eslov.se, 0413-620 81
Svalovs_kommun Svalöv kommun
Kontakt: Katarina Borgstrand
katarina.borgstrand@svavlov.se, 070-947 53 20
Malmö stad
Kontakt: Engel Livaja
engel.livaja@malmo.se, 0768-51 86 01
Kontakt: Sara Capion
sara.capion@malmo.se
Lunds kommun
Kontakt: Christian Tellin
christian.tellin@lund.se, 070-274 98 80
Kavlinge_kommun Kävlinge kommun
Kontakt: Charlotte Malmborg
charlotte.malmborg@kavlinge.se, 0721-72 61 43
Trelleborgs kommun
Kontakt: Helene Setterberg
Helene.Setterberg@trelleborg.se, 0410-73 35 42
Hässleholms kommun
Kontakt: Roger Höjendal
roger.hojendal@hassleholm.se, 0451-267 229
Horby_kommun Hörby kommun
Kontakt: Annika Nilsson
annika.nilsson@horby.se, 073-331 82 20
Ystads_kommun Ystad, Tomelilla och Simrishamn
Kontakt: Ewa Alwén
ewa.alven@ystad.se, 070-947 75 65
Markaryds kommun
Kontakt: Bengt-Göran Söderlind
bengt-goran.soderlind@markaryd.se, 070-560 12 82
Staffanstorps kommun
Kontakt: Monica Smidelik
monica.smidelik@staffanstorp.se, 0721-72 61 43
Sjöbo kommun
Kontakt: Lena Ytterberg-Ohlsson
lena.ytterberg-ohlsson@sjobo.se, 0416-273 14
Höörs kommun
Kontakt: Arben Kalaja
arben.kalaja@hoor.se, 0413-281 52

Vill du bli arrangör?

Klicka här för att starta Sommarlovsentreprenör i din region!